W naszym serwisie internetowym są wykorzystywane pliki cookies.
Wyjazd studyjny do Warszawy

Wyjazd studyjny do Warszawy

Jednym z najbardziej lubianych przez studentów elementów studiów są wizyty studyjne w instytucjach administracji państwowej, w jednostkach administracji publicznej czy też jednostkach służb mundurowych. W tym roku w ramach zajęć wyjazdowych studenci odwiedzili Sejm RP oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

W Sejmie RP studenci wysłuchali wykładu na temat historii i funkcjonowania Sejmu, a także zwiedzili m.in. salę Posiedzeń Sejmu i Salę Kolumnową.

W tym roku po raz pierwszy do programu wyjazdów włączono Muzeum Powstania Warszawskiego. Okazało się, że to trafiony pomysł. Pewnie dlatego, że nie jest to typowe muzeum. Ekspozycja oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Wnętrze muzeum oddaje niezwykły klimat tamtych dni. Sale w swoim wystroju przypominają ulice miasta z czasów Powstania; na ścianach wiszą obwieszczenia, z głośników słychać odgłosy walczącej Warszawy. Są też ogromne zbiory zdjęć Warszawy, filmów, przeróżnych pamiątek z tamtego okresu. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzając, studenci poruszali się w scenerii tamtego okresu, chodzili po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Twórcy aranżacji wnętrza wykorzystali efekty multimedialnych przybliżając powstańczą rzeczywistość. W Muzeum wykonano też dostępną dla zwiedzających replikę kanałów, jakimi przechodzili powstańcy. Dla spotęgowania wrażenia studenci przeszli tamtędy w całkowitych ciemnościach. Dla wielu było to mocne przeżycie, Ogromne wrażenie na zwiedzający zrobiło Serce Muzeum, którym jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym.

Wszyscy uczestnicy zgodzili się ze stwierdzeniem, że wizyta w Muzeum stanowi niezwykłe dopełnienie zakończonego niedawno bloku zajęć poruszających zagadnienia historii Polski i należy przedsięwzięcie kontynuować w przyszłości.

advert