Krwawy piątek na WSHE, czyli ICHORIADA 2013

7 czerwca 2013r. na  terenie Wyższej Szkoły Humanistyczno – Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego z siedzibą w Zamościu po raz drugi odbyła się impreza pod nazwą ICHORIADA.  Słowo ‘ichor’ z greckiego znaczy ‘krew bogów’, więc jak łatwo się domyśleć akcja dotyczyła honorowej zbiórki krwi i promowania zdrowego trybu życia wśród młodzieży akademickiej. Oprócz studentów i pracowników uczelni krew mógł oddać każdy, kto pomiędzy godziną 8:00 a 13:00 zgłosił się do auli budynku Collegium Novum (Koszary 54), gdzie przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zorganizowali miejsce poboru.

Podczas tegorocznej ICHORIADY zarejestrowało się ponad 40 krwiodawców, aczkolwiek z powodu przeciwskazań zdrowotnych i niesprzyjającej aurze, kilkunastu z nich nie mogło wziąć udziału w akcji. Dla tych, którym udało się krew oddać, oprócz tradycyjnych czekolad  zostały wręczone serduszka Svarowskiego ufundowane przez firmę Godziszewscy – Jubiler, upominki od sponsorów oraz bilet wstępu na wieczorny koncert.

Na terenie uczelni odbywały się w tym samym czasie również  imprezy towarzyszące, między innymi pokazy wizażu i stylizacji w wykonaniu Magdaleny Kozyry z salonu kosmetycznego ATELIER oraz stylistki fryzur Magdaleny Iwańczak z Fabryki Fryzur.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się TARGI PRACY organizowane przy współudziale z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP.

„Podstawowym założeniem targów jest umożliwienie osobom bezrobotnym i poszukującym pracy zapoznania się z ofertą różnych instytucji i ułatwienie im bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi pracodawcami. Udało nam się pozyskać wystawców z wielu szkół i instytucji, m.in. Powiatowy i Wojewódzki Urząd Pracy, Urząd Celny, WKU, FRL oraz kilku innych.” – powiedziała pracownica WSHE i główna inicjatorka ICHORIADY pani Małgorzata Miazga – Kolano.

Od godz. 11:00 odbywały się prezentacje ofert, praktyk i staży, rozmowy z doradcami oraz szkolenie nt. „Zwiększanie własnej konkurencyjności na rynku pracy”. W targach wzięło udział ponad 200 osób. Akcję honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Zamość.

Wieczorem impreza miała charakter dużo bardziej rozrywkowy i przeniosła się w okolice zamojskiej starówki, a dokładnie do klubu Czarcia Brama przy ul. Królowej Jadwigi 2. Tam odbył się koncert zespołu Veegas, konkurs karaoke z nagrodami od sponsorów oraz  dyskoteka prowadzona do późnych godzin nocnych przez DJ Wienia.

Hasło promujące tegoroczną edycję ICHORIADY to „Ratuj życie – masz to we krwi”. Inicjatywa akcji jest bardzo szlachetna. Uzmysławia jak ogromne jest zapotrzebowanie na krew oraz szpik, których nie da się wytworzyć sztucznie. Istnieje duża grupa osób, która mogłaby powiększyć bazę dawców, jednak osoby te potrzebują impulsu, by się zmobilizować – niektórzy nie wiedzą, jak jest to ważne, część sądzi, że ich to nie dotyczy, część nie wie, że mogłaby pomóc. ICHORIADA zachęca i przekonuje młodych ludzi, że dzieląc się cząstką siebie mogą dokonać wielkich czynów – uratować komuś życie.

Zapraszamy do galerii!