Wymiana studentów WSHE w ramach programu ERASMUS 2010/2011

Wypad w ramach programu Erasmus jest dla nas niekończącą się imprezą pełną zabawnych sytuacji! Słowacja jest idealnym krajem na taki wyjazd, a nasze miasto Nitra to typowe miasto studenckie oferujące wiele dobrych klubów, barów i restauracji – gdzie oczywiście jesteśmy stałymi gośćmi. Slovak University of Agriculture to uczelnia z wielkim potencjałem, reprezentująca wysoki poziom dydaktyczny. Nasze zajęcia prowadzone w języku angielskim polegają na dyskusji, wymianie poglądów na tematy związane z danym przedmiotem, jak i na analizie materiałów, którymi zainteresowani są sami studenci.

Wykładowcami są nie tylko Słowacy, również pojawiają się gościnnie profesorowie np. z Finlandii, Wielkiej Brytanii itp. Uczelnia propaguje sportowy tryb życia – możemy chodzić na dowolne zajęcia sportowe, np. bodywork, aerobik, siatkówka, joga, tenis. Słowacy są bardzo pozytywnie nastawieni do obcokrajowców, a z porozumieniem się z Polakami nie mają żadnego problemu. Po prostu przyjęli nas tu jak „swoich”. Na zakwaterowanie nie mamy co narzekać – pokoje są w dobrym stanie, jak również kuchnia i łazienka. Jedno całe piętro w naszym akademiku jest przeznaczone dla osób z Erasmusa. Są tu ludzie z Turcji, Włoch, Hiszpanii, Łotwy, Litwy, Rumunii, Rosji, Portugalii a także Finowie i Holendrzy z programu Eureka. Do najbliższego sklepu mamy 3 minuty drogi, a jeść możemy na stołówce lub przygotowywać posiłki w kuchni. Często organizowane są wspólne wypady na kolację do jakiejś restauracji, na kawę, na koncerty. Ostatnio byliśmy na sushi w restauracji Wasabi – polecamy! ESN pozwolił zorganizować nam Polish Party z polskim jedzeniem przez nas przygotowanym, prezentacją naszego kraju i zabawami. Takie samo party urządzili ludzie z Turcji. Jedyny problem jest to, że tu ciągle są imprezy i nie mamy czasu na wytchnienie – ale to dobrze :) Hiszpanie wiodą prym w imprezowaniu ale Finowie i Holendrzy są zaraz za nimi, no oczywiście Polacy też nie odstają! Dzięki temu wyjazdowi mogłyśmy sobie pozwolić na wycieczki do Wiednia, Pragi, Brna, Bratysławy Kosic. A następny punkt docelowy to  Budapeszt. A dalej? Kto wie. Jesteśmy otwarte na wszelkie propozycje Erasmusowców w związku z podróżami jak i imprezami :)

- Edyta & Małgorzata

studentki III roku Administracji stacjonarnej WSHE