W naszym serwisie internetowym są wykorzystywane pliki cookies.
Erasmus Week w Portugalii

Erasmus Week w Portugalii

W dniach 15-19.05.2017 r. nasi wykładowcy Dr Magdalena Kuranc-Szymczak i dr Eliza Komierzyńska –Orlińska uczestniczyły w 13th ERASMUS WEEK na Politechnic Institute of Bragança, Portugalia, w ramach Erasmus+ program (Teaching Training Mobility), gdzie przeprowadziły wykłady dla studentów w języku angielskim.

Na Politechnic Institute of Bragança studiuje ok. 7 000 studentów. Jest uczelnią publiczną kształcącą na kierunkach z obszaru nauk technicznych, nauk o zdrowiu, pedagogiki, turystyki, komunikacji, rachunkowości i finansów, zarządzania oraz administracji publicznej. Uczelnia oferuje również ścieżki dydaktyczne prowadzone w języku angielskim w ramach których studiuje ok. 1400 studentów.

Bragança to miasto w północno-wschodniej Portugalii, położone na terenie krainy historycznej Trás-os-Montes, około 20 km od hiszpańskiej granicy. Jednym z jego najciekawszych zabytków jest tu usytuowany na malowniczym wzgórzu (700 metrów n.p.m.) otoczony potężnymi (przeszło 650 metrowymi) murami z 15 basztami średniowieczny kompleks warowny (Cidadela). Jego budowa rozpoczęta została w pierwszej połowie XII wieku z inicjatywy protoplastów słynnego portugalskiego rodu Bragança, który to w latach 1640-1910 sprawował władzę w Portugalii. Na uwagę zasługuje znajdujący się w tym mieście XII-wieczny romański Domus Municipali (najstarszy ratusz w Portugalii). Na starym mieście znajduje się taras widokowy z którego rozpościera się przepiękna panorama całego miasta oraz otaczające je góry Parku Narodowego Montesinho. Koszty życia są nieznacznie wyższe w porównaniu z kosztami w Polsce ERASMUS WEEK zgromadził 150 wykładowców z uczelni z całej Świata tj. Niemiec, Chin, Japonii, Kazachstanu, Armenii, Ukrainy, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Holandii, Belgii, Czech i Francji i wielu, wielu innych. Program wydarzenia był bardzo napięty, bowiem organizatorzy obok wykładów i spotkań naukowych zaplanowali wiele atrakcji, które z jednej strony pozwoliły na poznanie historii miasta, tamtejszej kultury, a jednocześnie służyły integracji uczestników.

W prowadzonych przez nas zajęciach uczestniczy studenci zarówno z Portugalii jak innych krajów. Chętnie zadawali pytania i dyskutowali podczas wykładów.

Najbardziej zapadły nam w pamięć spotkania z uczestnikami programu Erasmus+, którzy przyjechali do Bragançy z tak wielu stron świata i z którymi miałyśmy okazję wymienić się poglądami i doświadczeniem w pracy ze studentami, ale również wykład o kulturze portugalskiej, imprezy integracyjne i wycieczka do Doliny Douro, z przepięknym krajobrazem wypełnionym winnicami mówi dr Eliza Komierzyńska –Orlińska. Z kolei dr Magdalena Kuranc-Szymczak wspomina tamtejszych mieszkańcy; ich otwartość i życzliwość dla zupełnie obcych sobie ludzi, a także smaki portugalskiej kuchni.

Wyższa Szkoła Humanistyczno – Ekonomiczna w Zamościu współpracuje z Uczelnią portugalską również w zakresie wymiany studentów. Osoby zainteresowane wyjazdem na semestr studiów do Bragancy (lub do innej Uczelni, z którą została zawarta umowa o współpracy) zapraszamy do kontaktu z koordynatorką programu Erasmus+ WSHE w Zamościu tj. Elizą Terejko. Szczegółowe informacje na temat programu wymiany – w tym wykaz Uczelni partnerskich – znajdziecie Państwo w zakładce Erasmus+.

advert